Uk Travel Plan      "תיק טיול" מקצועי בהתאמה אישית לאנגליה, סקוטלנד, אירלנד וויילס  
                                           אהד פז 052-874-1165       ohad@uktravelplan.com

מקומות / אירלנד
אירלנד (Ireland) - האי הירוק.

המלצות לינה באירלנד

טיול לאירלנד הוא טיול לאי הנמצא באוקיינוס האטלנטי הסמוך לאי הגדול בריטניה. שטח האי 84,421 קמ"ר והוא האי השלישי בגודלו באירופה (לאחר בריטניה הגדולה ואיסלנד) והאי ה- 20 בגודלו בעולם. אורכו (מצפון לדרום) 485 ק"מ, רוחבו (ממזרח למערב) 275 ק"מ ואורך קו-החוף שלו 1,448 ק"מ. גודלו פי 4 ממדינת ישראל וחיים באירלנד כ - 5 מיליון תושבים.

האי מחולק בין שתי מדינות - הרפובליקה של אירלנד או בשמה הרשמי אירלנד המשתרעת על פני כחמש שישיות משטח האי, וצפון אירלנד השייכת לממלכה המאוחדת "בריטניה" ומשתרעת על פני יתר האי ונמצאת בחלקו הצפון-מזרחי. באירלנד 26 מחוזות ובצפון אירלנד 6 מחוזות, סה"כ 32 מחוזות בכל האי.
אירלנד מכוסה בדשא ובצמחייה ירוקת־עד שהקנו לאי את הכינוי "אי האזמרגד" (Emerald Isle).

טיול לאירלנד האי הירוק תמיד הוא שילוב של ערים תוססות, עיירות נופש עם מגוון פעילויות גדול, כפרי דייגים ונסיעה לאורך קו החוף המפורץ הכולל חצאי איים ולשונות ים ארוכות, טבע פראי, קניונים והרים גבוהים, פארקים לאומיים, נהרות רחבים ואגמים, חופי רחצה עם רצועות חוף ארוכות של חול לבן ומים כחולים וצלולים, מפרצונים קטנים וחופים מבודדים. אל קו החוף המפורץ והיפה הזה מתנפצים גלי האוקיאנוס האטלנטי הענקיים ברעש גדול לעבר הצוקים הגבוהים בעיקר לאורך קו החוף המערבי, הצפוני והדרומי של אירלנד. הדרך בה נוסעים לאורך קו החוף המפורץ באירלנד נקראת הדרך האטלנטית הפרועה The Wild Atlantic Way. דרך זו היא דרך החוף הארוכה ביותר בעולם ואורכה כ 2500 ק"מ.

בכל עיר וכפר תמצאו פאבים/מסעדות המציעים תפריט אירי עשיר המבוסס על בשר ודגים ועם להקות המנגנות מוזיקה אירית ואנשים השרים ורוקדים כאשר כוס בירה גינס גדולה בידם עד שעה מאוחרת. בכל פאב אירי אפשר לראות בבוקר את חביות הבירה הריקות הממתינות להחלפה עבור הערב הבא.

באירלנד מבנים ובתים היסטוריים חשובים, גנים עם עצים ענקיים בשטחי אחוזות גדולות, טירות ומבצרים.

אתרים מרכזיים באירלנד
ערים מרכזיות שבכל מסלול טיול באירלנד מבקרים בהם היא דבלין הבירה, העיר קורק וגiלוויי. קיימות גם הרבה ערים בינונית ומקסימות דוגמת קילקני וקילרניי, דינגל ועוד.
במסלול טיול לאירלנד מומלץ לכלול אתרים כגון טבעת קרי, הפארק הלאומי קילרני, צוקי מוהר, מחוז וויקלו, קורק וחבל קונמארה.
איים באירלנד הם חלק מהטבע הפראי, בעלי החיים, הנוף וההיסטוריה. כדאי לבקר באחת מקבוצות האיים כגון איי סקליג, איי אראן ואי בלסקט.
פעילויות רבות פופולאריות שכדאי לשלב בטיול לאירלנד הם שייט קיאקים, שייט מאורגן לקבוצת איים, דייג, רכיבה על סוסים, מסלולי הליכה, סנפלינג וטיפוס, רכיבה על אופניים ועוד.
 
היסטוריה
רוב האתרים ההיסטוריים באירלנד שייכים לתקופות החל מפלישת השבטים הקלטים והגאלים במאה הרביעית לפני הספירה, דרך שנת 432 לספירה בה פטריק הקדוש, כנראה ממוצא קלטי, החל להמיר לנצרות את תושבי האי. הרבה מאוד מבנים, אתרים וחגים קשורים לפטריק הקדוש וגם הר אחד נקרא על שמו. ההגמוניה הנוצרית הופרה, ובמשך 200 שנה של לחימה לא רצופה הוויקינגים שטפו את האי ושדדו כנסיות וערים והקימו ערי חוף רבות, ביניהן דבלין. בתחילת האלף השני עלו באירלנד מספר שליטים מקומיים שיסדו שושלות מלוכה ובשנת 1169 פלשו הבריטים והנורמנים לאירלנד. בשנת 1846 החל "רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד", אחד מהאירועים הטראומתיים ביותר בהיסטוריה האירית. בתחילת המאה ה-20 גבר המאבק של האירים הקתולים לעצמאות. מרידת חג הפסחא הייתה התקוממותם הכושלת של לאומנים אירים כנגד השלטון הבריטי בחג הפסחא באפריל 1916 והובילו ב-1919 למלחמת עצמאות שנמשכה שנתיים בסיומה הוכרזה עצמאות אירלנד ב-6 בדצמבר 1921. בהסכם העצמאות נקבע כי המחוזות של צפון אירלנד, בהם הייתה גם אוכלוסייה פרוטסטנטית, יוכלו לבחור אם להצטרף לאירלנד או להישאר חלק מהממלכה המאוחדת. ששת המחוזות הללו (מתוך 32) אכן בחרו להישאר בבריטניה "הממלכה המאוחדת" וכך פוצל האי בינה לבין מדינת אירלנד החופשית.
סנט פטריק הוא אבי הנצרות באירלנד ולפי האגדה גירש מהאי את כל הנחשים. יום סנט פטריק חל ב 17 למרץ והוא החג הלאומי והדתי באירלנד.
נבל הוא כלי אירי מסורתי. לאורך מאות השנים הייתה מסורת שהמשוררים הקלטים הנודדים נהגו לנגן בנבל בסוף יום קרב כדי להרגיע את המלך. הנבל האירי הוא סמל המדינה.

נהיגה
הנהיגה בטיול באירלנד היא בצד שמאל. באירלנד קיימים כבישים מהירים אבל כמעט ולא נוסעים בהם אלא בכבישים דו מסלוליים עם נתיב אחד בכל כיוון או כבישים צרים מאוד עם נתיב אחד בלבד. הכבישים צרים ומפותלים וללא שוליים. הנהיגה אינה קלה ולכן מומלץ לשכור רכב אוטומטי ולא ידני. היום בכל רכב יש מחשב דרך ותוכלו להיווכח שהמהירות הממוצעת שלכם לכל אורך הטיול תהיה בסביבות 45 קמ"ש. מרחקים קצרים על המפה נעשים ארוכים בגלל הכבישים הצרים והמפותלים. הנסיעה איטית בלי פקקי תנועה וצפירות. השילוט בדרכים הוא בשפה הגאלית וגם באנגלית. בנסיעה בכבישים הצרים והמתפתלים ניתן לראות את מגוון צבעי הירוק המזוהה כל כך עם האי.

אירלנד מחולקת ל - 8 אזורים עיקריים:

מזרח אירלנד (East).
דרום מזרח אירלנד (South East).
דרום מערב אירלנד (South West).
מערב אירלנד (West).
צפון מערב אירלנד (North West).
צפון אירלנד (Northern Ireland) – חלק מבריטניה.

דבלין (Dublin).
מרכז המדינה (Midlands) - האזור הפחות מתויר.

הדרך האטלנטית (The Wild Atlantic Way)
171 תמונות תמונות מאירלנד שצילמתי בעצמי בכל רחבי אירלנד בחודש אוקטובר 2015.ליצירת קשר והזמנת שרות תכנון מסלול טיול מקצועי באנגליה, סקוטלנד, אירלנד וויילס היכנסו לכאן.

מזרח אירלנד ->
בית   מקומות   לינה   מידע   תכנון   חוויות מטיילים   גלריה   אודותיי   צור קשר 

  UK Travel Plan - Travel like you never planned before      
 
אודה לכם אם תעשו לייק ב